Асоциация на спелеоклубовете в София организира обучение по биоспелеология, научно-приложни методи и картиране. Обучението е насочено към млади пещерняци – до 30 год. възраст. При интерес и желание добре дошли са и по-големи пещерняци. Целите на обучението са добиване на знания и умения в областите: биоспелеология (поставяне на капани, събиране на проби и първично определяне на пещерни видове) и начучно-приложени методи и картиране (работа с карта, компас, GPS, изработване на карти и технически описания на пещери).
В програмата са включени 6 теоретични занятия: 4 по биоспелеология и 2 по картиране. Наученото на теория, ще бъде допълнено от практически занятия на терен по проучване на пещерите в района на община Годеч.
Първата лекция по биоспелеология се проведе на 11 декември, но при желание и интерес може да бъде повторена. Планираната лекция за 19ти декември няма да се състои, заради празниците и ще се проведе на 5 януари.
Ще има и бонус презентация на тема: Да ядеш... камъни. Ще разберете защо най-същественото е невидимо за очите, що за организми ядат камъни и кое прави живота под земята възможен :-)
Теоретичните занятия ще се провеждат в София, на ул. Кирил и Методий 42, през седмицата вечер от 19 часа. Практиките ще се обявяват след всяка лекция къде ще бъдат, кой ще ги води и какво е необходимо да си носите.
График на обученията:
Биоспелеология:
5 януари 2015 (понеделник) Тема: Какви прилепи има в нашите пещери, как да ги разпознаваме, какво не знаем за тях. Лектор: Ния Тошкова, ПКСУ „София“, Национален природонаучен музей
12 януари 2015 (понеделник) Тема: Поставяне на капани в пещери - какво представляват, как и къде да ги сложим. Ще разберете как посредством събран с капани материал се е стигнало до страхотни научни изследвания в България. Лектор: Ростислав Бекчийски, Национален природонаучен музей
19 януари 2015 (понеделник)
Тема: Безгръбначните пещерни обитатели (троглобионти) - какво занем и не знаем за тези малки обитатели на пещерите. Лектор: Виолета Желязкова, Стоян Горанов, Ния Тошкова – ПКСУ „София“
Картиране: 23 януари 2015 (петък) – теория 24-25 януари 2015 (събота-неделя) – практика
30 януари 2015 (петък) – теория 31 януари – 01 февруари 2015 (събота-неделя) – практика
Ако имате интерес към обучението, моля попълнете приложения формуляр за кандидатстване и го изпратете на e-mail:
Адресът на е-пощата e защитен от спам ботове. Нужен ви е javascript, за да го видите.
до 5 януари 2015 г.
Обучението е част от проекта „Невидимото богатство на подземния свят”, който се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
|